Prvý iPhone - Bola to revolúcia?

Autor: -pm

 Písal sa 9. Január 2007. Deň, ktorý mnohí označujú za revolúciu v oblasti informačných technológií. Na konferencii Macworld Conference & Expo zakladateľ a vtedajší CEO spoločnosti Apple Steve Jobs predstavil zariadenie, ktoré, či už si to niektorí priznajú alebo nie, začalo určovať trend a tvoriť budúcnosť odvetvia smartfónov.

 

Steve_Jobs_And_iPhone

 

ZÁZRAK?

Všetci boli zvedaví, čím je novinka od Apple taká výnimočná. iPhone ponúkol okrem krásneho minimalistického dizajnu aj 3.5 palcový dotykový Multitouch displej s rozlíšením 320x480px a jemnosťou 163 ppi. To bola jedna z prvých vecí, ktoré verejnosť zaujali. 

 Aj pred iPhonom existovali telefóny s dotykovým displejom. Apple však práve zavedením Multitouch technológie prácu s telefónom výrazne zjednodušil a uľahčil. Prostredníctvom Multitouch dnes môžeme ovládať telefóny viacdotykovo, čo uľahčuje prácu so súbormi, fotkami, internetom a vlastne takmer s každou aplikáciou, ktorú dnes používame.

V roku 2001 Apple predstavil iPod. Ten spôsobil revolúciu v tom, ako dnes počúvame hudbu a ako si ju kupujeme. Digitalizáciou a vytvorením iTunes umožnil Apple, aby sme vo vrecku mohli mať stovky albumov a tisíce skladieb stále so sebou. Funkcie iPodu, rokmi vylepšené Apple pridal aj do iPhonu, čím sa z tohto smartfónu stal aj plnohodnotný hudobný prehrávač.

Ďaľšou kľúčovou funkciou bol plnohodnotný prehliadač internetu, ktorý poskytoval komfort, aký už zákazníci v dobe, kedy bol internet štandardom, vyžadovali. Aplikácia síce toho ešte veľa nepodporovala, bola však jedna z najlepších na prehliadanie internetu v tej dobe.

 

0.png 

 

HARDWARE + SOFTWARE BY APPLE

Pri iPhone prišli v Apple s vlastným mobilným operačným systémom iPhone OS 1 (neskôr iOS). Rozhodli sa postupovať rovnako, ako v prípade Macov, aby čo najlepšie navrhli a skombinovali software a hardware. Apple bola vždy rebelská firma, ktorá si za každú cenu chcela robiť veci po svojom a k spolupráci či výpomoci iných sa uchýlila, len keď nemala inú možnosť. 

Tak ako mala spoločnosť zvykom, nechcela sa deliť o svoje nápady. Preto bol iPhone OS1 úplne uzavretý systém. To sťažovalo konektivitu so smartfónmi ostatných značiek. iPhone neobsahoval infraport, iba Bluetooth, aj ten však Apple obmedzil a nepodporoval napríklad posielanie súborov, či fotiek medzi ostatnými zariadeniami. To bol z pohľadu konkurencie hlúpy krok, ktorý však Apple odôvodnil tým, že sa tak zachovala výrazne lepšia bezpečnosť.

iPhone OS 1 neobsahoval dnes známy obchod s aplikáciami AppStore. Taktiež nepodporoval nahrávanie videa a veľa ďalších funkcií, bez ktorých si život so smartfónom dnes nevieme predstaviť.

 

MILOVANÁ NEDOKONALOSŤ

Prvý iPhone nebol dokonalý. Mal veľa chýb a problémov, s ktorými sa Apple musel v ďalších rokoch vysporiadať. Steve Jobs však predstavil niečo, po čom zákazníci túžili, hoci o tom sami nevedeli, kým to nedostali. Predstavil iPhone taký, aký ho práve verejnosť chcela a potrebovala. Krásny minimalistický smartfón s perfektným displejom, dostatočným faktorom zábavy, užitočnosťou v podobe internetu a navyše. . . bol to Apple. Dlhoočakávaný telefón od rastúceho giganta, ktorý v oblasti počítačov rýchlo zvyšoval svoj podiel a zväčšoval svoj vplyv. Podobný scenár neskôr vďaka iPhonu nastal aj v segmente telefónov. Len z prvého iPhonu Apple predal viac ako 6.1 milióna kusov. 

 

“Apple reinvents the phone.” 

                     - Steve Jobs


 

Na našom webe využívame súbory cookie za cieľom zlepšenia služieb pre Vás. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.